Czym cechuje się dobry film produktowy?
Film produktowy to produkcja będąca reklamą konkretnego produktu dostępnego w sprzedaży. Sama definicja wydaje się łatwa, ale nakręcenie takiego wideo wcale nie jest taką prostą sprawą. Tego rodzaju produkcja wymaga dobrego pomysłu i pewnej subtelności w realizacji, aby nie przymuszać klientów do zakupu, ale dostarczyć wielu potrzebnych informacji o produkcie czy stworzyć wokół niego pozytywną atmosferę. Warto dowiedzieć się, jakimi cechami wyróżniają się dobre filmy produktowe.
Co powinien zawierać dobry film produktowy?
Jedną z najważniejszych cech dobrego filmu produktowego jest indywidualne podejście do każdego takiego przedsięwzięcia. Na początku trzeba poznać grupę docelową, czyli odbiorców, bo to do nich i do ich potrzeb będą dopasowane wszystkie treści. Równie istotne jest zapoznanie się z samym produktem, jego funkcjami oraz tym, jaka ma być jego historia i jakie potrzeby ma zaspokajać. Z tych wszystkich względów bardzo trudno podać bardzo konkretne zasady sprawdzające się zawsze, ponieważ to, co dla jednej branży będzie idealnym rozwiązaniem, dla innej może okazać się zupełnym niewypałem.
Jest jednak kilka zasad ogólnych, które sprawdzą się w większości przypadków oprócz bardzo specyficznych branż. Jedna z nich to zwięzłość i jasność przekazu, tak aby odbiorca zrozumiał główne przesłanie już po pierwszym obejrzeniu. Dobry film reklamowy nie powinien być więc zbyt długi, co daje większe prawdopodobieństwo utrzymania uwagi widza do końca. Bardzo ważne jest poza tym zachowanie bardzo dobrej jakości pod względem technicznym, to znaczy profesjonalne efekty wizualne oraz dźwiękowe.
Dobrze słyszalne dialogi czy lektor to podstawa, ale niezwykle istotny jest też wybór muzyki, która wpływa na nastrój podczas oglądania, a więc także na tworzenie skojarzeń z samym produktem. Odpowiednia kompozycja każdego kadru oraz jego kolorystyka to ważne cechy, które przyciągną odbiorców już od pierwszych sekund. Poza tym konieczne jest zadbanie o to, by film można było bez problemów oglądać na wszystkich typach ekranów, począwszy od tych w komórkach aż po największe telewizory. Dzięki temu maksymalnie poszerzy się grono potencjalnych odbiorców, którzy zainteresują się samym filmem, a także produktem, którego dotyczy.