Dom produkcyjny Imperia Film w Krakowie – studio filmowe

Tajemnica profesjonalnej fotografii reklamowej

Fotografię reklamową z powodzeniem można obecnie zaliczyć do jednej z dziedzin tzw. sztuki użytkowej. Zdjęcia stanowią jeden z najistotniejszych elementów wielkich kampanii marketingowych, które trafiają do milionów odbiorców. To od fotografii reklamowej w dużej mierze zależy skuteczność podejmowanych działań.

Od czego zależy sukces fotografii reklamowej

  • Kluczem do dobrej fotografii produktowej jest przede wszystkim prosty przekaz. Jasny komunikat skierowany do odbiorców wymaga jednak pewnego zamysłu, spójnego konceptu. Chaos, nadmiar, który często wyraża się “przerostem formy nad treścią”, może prowadzić do tego, że odbiorcy bardzo szybko stracą z pola widzenia to, co powinno być dla nich najważniejsze.
  • Tajemnica dobrej fotografii reklamowej w znacznym stopniu tkwi w oświetleniu. A najlepszym i najbardziej naturalnym dla człowieka źródłem światła jest oczywiście słońce. Każda fotografia, w tym również reklamowa, powinna sprawiać wrażenie rozświetlonej tylko jednym źródłem światła. I nie ma znaczenia, czy plan zdjęciowy odbywa się w plenerze, czy też w studio. Światło powinno mieć dobrze zaplanowany kierunek i w ten sposób skupiać wzrok odbiorców na najważniejsze elementy obrazu. Wzrok odruchowo zmierza w stronę jasnych elementów. Przy pomocy odpowiednio dostosowanego źródła światła można skierować uwagę oglądającego tam, gdzie chce fotograf.
  • Nie ma dobrej fotografii produktowej bez precyzyjnie przygotowanego planu. Fotograf powinien znać efekt jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć. Już wtedy trzeba dobrze wiedzieć, w jaki sposób zostanie wyeksponowany produkt, czy obraz będzie współgrał z czcionką umieszczonych na nim tekstów, w jaki sposób będzie przycinane zdjęcie podczas obróbki końcowej itd. Trzeba zobaczyć obraz w wyobraźni jako element całościowej kampanii marketingowej.
  • Aby stworzyć skuteczny przekaz reklamowy, trzeba dobrze znać psychikę odbiorców. Fotograf musi wiedzieć, jak postrzegają samych siebie, jakimi wartościami się kierują, a w końcu, jakie obrazy oddziałują na ich psychikę najmocniej.