Dom produkcyjny Imperia Film w Krakowie – studio filmowe

Jak wykonać profesjonalne zdjęcie produktu, czyli tajniki fotografii produktowej

Profesjonalnie wykonane zdjęcie produktu to podstawa większości współczesnych kampanii marketingowych. Zanim konsument podejmie decyzję o zakupie, musi zostać zaciekawiony, zaintrygowany, a wręcz poruszony danym produktem. Tego rodzaju emocje są najczęściej wywoływane poprzez obraz. Z tego też powodu fotografia produktowa jest obecnie jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin fotograficznych. Jednak do wykonania dobrego zdjęcia produktu nie wystarczy użyć zwykłego namiotu bezcieniowego. Aby przeprowadzić profesjonalną sesję, niezbędne jest przede wszystkim dobrze wyposażone studio fotograficzne.

Produkty sprzedawane poprzez obraz

 

Oczekiwania współczesnych konsumentów są niezwykle wysokie, a jednocześnie wielość różnorodnych komunikatów reklamowych przyczynia się do pewnej niewrażliwości odbiorców na nieciekawe i mało atrakcyjne przekazy marketingowe. Podświadomie ignorujemy te, które w żaden sposób nas nie poruszają, nie wyróżniają się, nie niosą ze sobą żadnych wartości.

Właśnie z powodu rosnących wymagań konsumentów bardzo prężnie rozwija się dziedzina fotografii produktowej. Tylko ciekawa i efektowna wizualizacja produktu może rzeczywiście wpłynąć na osiągnięcie celów sprzedażowych. W związku z tym reklamodawcy dążą do tego, aby zdjęcia produktów były jak najlepsze. Aby jednak wykonać dobre i skuteczne zdjęcie produktu, potrzeba nie tylko odpowiednich umiejętności, wiedzy i czasu, ale i niezbędnego sprzętu oraz profesjonalnego studia fotograficznego.

Fotografia produktowa – podstawowe elementy wyposażenia sprzętowego

 

Chociaż podstawą dobrze wykonanej fotografii produktowej są umiejętności oraz talent fotografa, w praktyce sukces w dużej mierze zależy również od kompleksowo wyposażonego studia fotograficznego. Jakie sprzęty są konieczne? Jak w każdej innej dziedzinie fotografii najważniejsze jest prawidłowe oświetlenie. Profesjonaliści podczas swojej pracy korzystają przynajmniej z kilku różnych lamp błyskowych, które pozwalają na stworzenie kreatywnych efektów świetlnych. W fotografii produktowej bardzo ważną rolę odgrywa umiejętne wykorzystywanie światła i cienia. W tym celu stosujemy dyfuzory do lamp błyskowych, które powodują optymalne rozprowadzanie źródła światła w bardziej równomierny i naturalny sposób.

Sesja produktowa nie może odbyć się bez tła. Najbardziej uniwersalne jest białe tło, na którym nie ma zbędnych dodatków czy rzucających się w oczy kolorów. Dzięki temu fotografowany produkt będzie widoczny, a jednocześnie zdjęcie będzie nadawać się do późniejszej edycji. Podczas fotografowania produktów fotografowie często korzystają też ze statywów, które znacząco usprawniają i ułatwiają pracę.