Dom produkcyjny Imperia Film w Krakowie – studio filmowe

Jak wygląda produkcja filmowa? Bierzemy pod lupę Kraków

Jednym z najważniejszych elementów, które kojarzymy z produkcją filmową, jest sprzęt. Za jakość realizowanego nagrania odpowiadają m.in. kamery oraz mikrofony odpowiedzialne za rejestrację sygnałów, ale także oświetlenie, osłony i blendy, które pozwalają uzyskać odpowiednie warunki świetlne, wydobywające potencjał wizualny postaci lub przedmiotów. Ma to szczególne znaczenie w realizacjach produktowych, którymi coraz częściej zajmują się studia filmowe. Dotyczy to zarówno krótkich filmów reklamowych, jak i fotografii. Jednak nawet najlepszy sprzęt nie determinuje tego, że ostateczny efekt będzie zadowalający.

Znaczenie postprodukcji

Tym, co zapewnia niezwykły charakter produkcji filmowej, są oczywiście osoby posiadające odpowiednie kompetencje. Dotyczy to specjalistów pracujących na planie, operatorów, oświetleniowców czy osób odpowiedzialnych za udźwiękowienie. Ostateczny efekt zależy jednak od kreatywności osób zajmujących się postprodukcją i posługujących się programami komputerowymi do obróbki obrazu, montażu czy tworzenia muzyki. Narzędzia cyfrowe stają się coraz dostępniejsze i pozwalają na uzyskanie efektów, które kojarzymy ze światowych produkcji filmowych.

Odpowiednia przestrzeń do realizacji projektów

Bardzo ważnym elementem produkcji filmowej jest profesjonalne atelier, czyli przestrzeń, która pozwala na realizację różnorodnych projektów. Często podmioty, które oferują takie usługi, dysponują sprzętem i osobami posiadającymi odpowiednie kompetencje, jednak na potrzebę realizacji filmu lub sesji muszą poszukiwać przestrzeni, która będzie odpowiednia do danej koncepcji. Miejscem, które oferuje takie możliwości, jest m.in. studio zajmujące się produkcją reklamową i udostępnia miejsca do fotografii produktowej.

Elementy scenografii, rekwizyty oraz tło

Istotny jest dostęp do odpowiednich scenografii i rekwizytów, które pozwalają sprostać najbardziej niezwykłej wizji artystycznej. Coraz częściej studia produkcyjne korzystają z gotowego tła, które pozwala uzyskać oszczędniejszy, minimalistyczny efekt. Popularną techniką stosowaną dziś w produkcjach jest także green screen, która pozwala rozszerzyć możliwości obrazu i umieścić aktora na dowolnym tle, także generowanym komputerowo. Pozwala to osiągnąć niezwykłe rozwiązania wizualne, które do niedawna były obecne tylko w międzynarodowych produkcjach.