Green screen dla zielonych – jak to działa?
Green screen to jedna z najczęściej wykorzystywanych technologii w zakresie obróbki obrazu. To dzięki niej możliwa jest realizacja bardzo wielu współczesnych filmów, programów, reklam. W tym artykule wyjaśnimy, czym właściwie jest i jaka jest specyfika działania green screenu.
Czym właściwie jest green screen?
Green screen, jego alternatywny rozwiązaniem jest lub jego odpowiednikiem jest blue box, to technika obróbki obrazu, w której wykorzystuje się duże tło w jednolitym kolorze, w tym przypadku – zielonym. Na tym tle ustawiana jest nagrywana osoba. Podczas procesu obróbki można precyzyjnie wyciąć jednokolorowe tło i zastąpić go dowolnym obrazem. W ten sposób w studio można wyprodukować materiał filmowy, w którym postacie znajdują się w różnorodnych sceneriach.
Dlaczego wykorzystywany jest kolor zielony? Przede wszystkim dlatego, że najlepiej kontrastuje on z ludzką skórą.
Podczas pracy z green screenem bardzo ważne jest nie tylko zielone tło, ale również kilka innych czynników, takich jak np. odpowiednie oświetlenie, które również powinno być równomierne. Oprócz tego przez cały czas należy kontrolować odpowiednią pozycję nagrywanej osoby, która nie może stać zbyt daleko tła (rzucany jest wówczas cień na tło). Nieodpowiednie ustawienie postaci mogłoby spowodować wyraźne defekty podczas kluczowania (czyli wycinania tła i wstawiania obrazu). Oczywiście na tle green screen oprócz osoby nagrywanej mogą znajdować się również inne obiekty.
Green screen w praktyce
Historia techniki green screen ma swoje początki w latach 30‑tych XX wieku. Już wtedy tworzono “magię kina” przy użyciu najpierw niebieskiego, a później zielonego tła. Obecnie również zastosowanie tej techniki jest powszechne. W ten sposób powstaje telewizyjna prognoza pogody. Kiedy widzowie z ekranów swoich telewizorów spoglądają na mapy pogodowe, tak naprawdę za prezenterem jest tylko zielone tło. Mapy są podkładane w komputerze przez realizatorów. W podobny sposób realizuje się wiadomości, telegry, teleturnieje.
Technologia green screen wykorzystywana jest również podczas dużych produkcji filmowych. W ten sposób powstaje zdecydowana większość reklam. Również wielkie przedsięwzięcia filmowe tworzone były z zastosowaniem zielonego tła. Mowa tutaj przede wszystkim o filmach takich jak np. “Avatar”, “Gra o tron”, filmy o Harrym Potterze itd.