Dom produkcyjny Imperia Film w Krakowie – studio filmowe

Co wpływa na cenę filmu reklamowego?

Na cenę filmu reklamowego wpływa wiele czynników. Może on kosztować od kilkuset złotych do kilku milionów. Co wpływa różnice przy wycenie?

Koncepcja i scenariusz

Na tej podstawie można określić ilość osób zaangażowanych w produkcję filmu reklamowego (kierownik produkcji, operator, dźwiękowiec, oświetleniowiec, montażysta, lektor, aktorzy i statyści), czas realizacji filmu oraz rodzaj sprzętu potrzebnego do realizacji.

Miejsce i czas realizacji zdjęć

Należy brać pod uwagę koszt transportu, noclegu i wyżywienia ekipy filmowej. Jeśli nie chcemy się narażać na duże koszty, to dobrze jest tak planować konstrukcję filmu reklamowego, by unikać scen kręconych na zewnątrz, które wymagają reflektorów o dużej mocy. Należy także brać pod uwagę zmienną pogodę, co jest dodatkowym utrudnieniem. Można ograniczyć się do nakręcania planu ogólnego. Droższym rozwiązaniem jest produkcja za pomocą studia green screen, ma jednak sens przy cyklicznych produkcjach z tym samym tłem i inscenizacją lub gdy musimy stworzyć odpowiednie tło.

Rekwizyty i wizaż

Rekwizyty może dostarczyć sam klient, ale czasem zachodzi potrzeba zakupu dodatkowych rzeczy. Należy także pamiętać o kosztach związanych z zakupem odpowiednich kostiumów. Jeśli chodzi o makijaż, to w małych produkcjach przy umiejętnym ustawieniu oświetlenia wystarczy tylko użyć pudru, by uniknąć świecenia się twarzy. Większe produkcje będą wymagały zatrudnienia wizażystki.

Dźwięk i podkład muzyczny do filmu oraz montaż filmu

Często jeden utwór nie wystarcza, bo potrzebne są dodatkowe efekty dźwiękowe takie jak kroki, dźwięk zamykania drzwi czy oklaski. Można je kupić w agencjach stockowych, co obniża koszty realizacji dźwięku na planie. Należy brać pod uwagę także koszty zakupu głównego podkładu muzycznego. Ceny różnią się miedzy sobą w zależności o tego, czy film reklamowy będzie przeznaczony do emisji kinowej lub telewizyjnej. Do montażu dźwięku najlepiej zatrudnić specjalistę, gdyż dźwięk nagrany na planie filmowym musi być zawsze wyretuszowany, by brzmiał adekwatnie do danej sceny. Podobnie jest z montażem filmu reklamowego, który jest skomplikowanym i czasochłonnym zajęciem.

Ponieważ jest wiele czynników, wpływających na ostateczną wycenę filmu reklamowego, dlatego nie da się jasno określić jednej ceny. W związku z tym dobrze jest wcześniej ustalić budżet na film reklamowy. Pozwoli to na szybszej dobranie odpowiedniego sprzętu oraz sposobu realizacji.