Dom produkcyjny Imperia Film w Krakowie – studio filmowe

5 reklam, które zmieniły świat na lepsze

Otaczają nas praktycznie z każdej strony. Pojawiają się, gdy oglądamy film, jedziemy do pracy, otwieramy gazetę, przeglądamy strony internetowe. Ich celem jest nakłonienie nas do zakupu konkretnego produktu lub skorzystania z usług danej firmy. Reklamy – wywołują w nas różne, często skrajne emocje – od złości, poprzez radość, a nawet wzruszenie. Wiele jest też takich, które wywarły pozytywny wpływ na ludzi i na zawsze zapisały się w historii jako te, które zmieniły świat na lepsze.

“Just do it!” Nike

To pierwsza reklama Nike z 1988 roku pod hasłem “Just do it!”, która doskonale wpisuje się w koncepcję kampanii, które wywołują pozytywne emocje. W filmie reklamowym przedstawiono 80-letniego biegacza Walta Stacka, który przemierza Most Golden Gate podczas codziennego biegu na 17 mil. To przekaz reklamowy, które zachęca odbiorców do pokonywania własnych ograniczeń i sukcesywnego dążenia do doskonałości. Oczywiście wszystko, co trzeba zrobić, aby tę doskonałość osiągnąć, to włożyć buty do biegania marki Nike. Hasło ma już ponad 25 lat, a nadal jest kojarzone z firmą.

„We can do it!”

W roku 1942 pojawił się plakat, który skierowany był do pracownic w fabrykach Westinghouse produkujących wkładki do hełmów podczas II wojny światowej. Miał on podnieść morale kobiet i zmobilizować ich do codziennej pracy. Z czasem jednak wizerunek kobiety, która dumnie manifestuje swoją siłę, zaczął żyć własnym życiem. W latach 70. i 80. XX był powszechnie wykorzystywany przez feministki. Obecnie jest symbolem kobiet, które chcą podkreślić swoją niezależność i zdolność do samodzielnej, ciężkiej pracy.

“The Best Men Can Be” Gillette

Kiedyś marka Gillette promowała swoje produkty, przybory do golenia dla mężczyzn, hasłem The Best Men Can Get” (najlepsze dla mężczyzny). Silny, odważny, dominujący – taki był obraz mężczyzny w reklamach. Teraz marka zrywa z promowaniem “toksycznej męskości” i wykorzystywaniem stereotypów w swoich kampaniach marketingowych. Nowy przekaz reklamowy znalazł bardzo wielu zwolenników i równie liczne grono przeciwników. Jedno jest pewne, nietypowe ujęcie męskości odbiło się szerokim echem w świecie.

“Moje piękno. Moja historia” Dove

Współcześnie coraz częściej mówi się o tym, że w reklamach promuje się wyidealizowany i nierzeczywisty wizerunek kobiet. Marka Dove w swojej kampanii zrywa z takim stylem przekazu. W swoich reklamach uświadamia swoim potencjalnym klientkom, że piękno niejedno ma imię. Chce uwolnić kobiety od presji bycia idealną, szczególnie w kontekście cielesności.

Red Bull Stratos

To nie tylko nietypowa reklama, ale przede wszystkim ogromne przedsięwzięcie, promujące napój energetyczny Red Bull. 4 października 2012 roku Filip Baumgartner skoczył ze stratosfery z wysokości 38 969,4 metrów. Pobił tym samym trzy rekordy: najwyższy lot załogowy balonem, najwyższy skok spadochronowy oraz największą prędkość swobodnego lotu. W tym przypadku reklama była wydarzeniem, które śledziły miliony ludzi na całym świecie w telewizji i internecie.